بیانیه ایران آسیفا

بیانیه جمعی ازفعالان و دلسوزان انیمیشن ایران

همکاران، فعالان و فیلمسازان گرانقدر انیمیشن،

انجمن سینمایی فیلمسازان انیمشن ایران (آسیفاایران) در طول بیش از سه دهه فعالیت های خود، همواره با چالشهای بسیاری روبرو بوده و بی تردید براساس الویت های جامعه انیمیشن ایران سمت و سو گرفته است. این نهاد، توسط بزرگان و اساتید انیمیشن ایران بنیان گذارده شده و با حضور بسیاری از آنها و نیز جوانان تازه نفس در این سالیان به فعالیت خود ادامه داده و رشد یافته است. آسیفا ایران از محافل کوچک کار خود را آغاز کرده و با تصمیم مدیران در دوره های بعدی عضوی از خانه سینما شده و به حق در پیگیری و احقاق حقوق صنفی و فرهنگی اعضا و خانواده انیمیشن در ایران موثر عمل کرده و بی شک در دوره های اخیر به انجمنی کارآمد و معتبر و در بسیاری موارد به نقطه اتکا انیمیشن ایران تبدیل شده و بار بس گران را از دوش انیمیشن کشور برداشته است.
شاهد بودیم که درگذشته نه چندان دور، مجامع آسیفا همراه با تعداد اندکی از اعضا برگزار میشده و شمار اعضای انجمن نیز اندک بوده است. اکنون با تلاش های صورت گرفته و اعتباری که بدست آورده و اشتیاق حضور بویژه در هیئت مدیره آن رو به فزونیست که هم به فالی نیک است وهم نشانی است از رشد و اهمیت جایگاه آسیفا ایران که به راحتی بدست نیامده است.
شکل گیری، پیگیری و به ثبات رساندن بسیاری از مطالبات از جمله بیمه تامین اجتماعی ، بیمه تکمیلی، معافیت های مالیاتی، معرفی اعضا در محافل و مراکز مختلف، حضور در جشنواره ها و راه اندازی مراکز شهرستانی، انتقادات و اعتراض ها و مکاتبات با سازمانها و ارگانهای مختلف و غیره همگی در راستای حمایت از اعضا و جریان انیمیشن کشور از جمله موارد با ارزشی بوده و هنرمندان بسیاری منتفع شده اند. البته این همه، با حضور مداوم و فعال در جریان های صنفی، فرهنگی و سینمایی کشور نتیجه داده است.
یادمان نخواهد رفت که هیئت مدیره آسیفا ماموریت خود را در پیگیری بیش از سه ساله در به ثمر رسیدن برگزاری مجمع عمومی صنف کارگری به خوبی انجام داد و صنف تازه تاسیس شده انیمیشن در وزارت کار نیز در ادامه فعالیت های آسیفا، با طرح ایده و پیگیری مستمر و توسط هیئت موسسی از درون هیئت مدیره آسیفا شکل گرفته و به ثمر نشسته است.
گردهمایی و استقبال پرشور از مجمع تاسیس صنف کارگری انیمیشن استان تهران با تلاش و نگاهی جامع و بدون حب و بغض مدیران آسیفا وهیئت موسس صنف، شکل گرفت که خاطره شیرین آن هنوز در یادها مانده و تسخیر آن برای خود از سوی هرکسی دور از انصاف و اخلاق است. چگونه است که در بسیاری از مواقع اینچنین، شبهاتی بر رسمیت ایشان وارد نیامد و مرجع حضور در مجمع صنف نیز بوده اند؟
متاسفانه اما هرازگاه جریانهایی سوار بر امواج احساسی و عمدتا نزدیک به انتخابات و مجامع عمومی، با عدم رعایت انصاف، خواسته و ناخواسته در تضعیف آسیفا تلاش دارند و تمام داشته ها و شخصیت ها و جریانات اصیل را زیر سوال می برند و می دانیم اتهاماتی که برخی به آسیفا زده و می زنند، تابحال و با نیت تنش زدایی پاسخی به آنها داده نشده گرچه حق پیگیری برای آنان محفوظ است.
با بی انصافی زیرسوال بردن مدیران پرتلاش آسیفا که با تلاش های خود این انجمن را از محافل کوچک خانگی به انجمنی سرشناس و مرجع در محافل فرهنگی، سینمایی و صنفی تبدیل کرده است حرکتی غیر حرفه ای و گاه با منافع شخصی برخی بوده و بی تردید جامعه انیمیشن کشور را متضرر خواهد کرد.
اینکه کسانی در تمام سالهای تلاش برای رشد و نمو آسیفا منفعل بوده و کمترین اهمیتی برای ارتقای جایگاه آن در کشور قائل نبوده اند و در مواقع خاص سعی در القای دلسوزی داشته و با بدترین تهمت ها باعث می شوند سنگ روی سنگ بند نشود، هشدار و تذکری می طلبد تا جامعه انیمیشن کشور اینگونه تیشه به ریشه زدن ها را برنتابد. مدیران آسیفا ایران بارها اعلام کرده اند که در قبال تاخیر در برگزاری مجمع، طبق شرایط زمانی مانند بسیاری از انجمنهای دیگر معذوریتها و محدودیتهایی داشته و با خیراندیشی سعی کرده اند پس از به نتیجه رساندن صنف کارگری انیمیشن مسائل آسیفا را نیز با آرامش به سرانجام برسانند و برگزاری مجمع عمومی نهایی و گزارش های هیئت مدیره و بازرس پاسخی به اتهامات نابجا، شبهات پیش آمده و همه نقدهایی که رنگ و بوی تهمت گرفته است خواهد بود. آسیفاایران انجمنی معتبر و مستقل بوده و است که فارغ از فرافکنی ها و جو سازی ها دارای اساسنامه و اعضای مشخصی می باشد و مشروعیت خود را از آنها و کسانی دارد که طی سالها با آن همراه بوده اند و در برهه های مختلف چه تعطیل شدن خانه سینما و چه تلاش برای ایجاد صنف آنرا دنبال کرده اند.
امیدواریم جامعه انیمیشن کشور با بلند نظری، سعه صدر، دوری از تنگ نظری ها و دغدغه های شخصی و نشر اتهام به سایرین در مسیر درست و رو به رشد به پویایی خود ادامه دهد. وظیفه میدانیم از حضور افراد کارکشته انیمیشن در مجامع و محافل حرفه ای فرهنگی، هنری و سینمایی حمایت و پشتیبانی کنیم تا از این طریق سهم و حقوق متناسب با نیاز انیمیشن کشور را بدست آورده و هرچه بیشتر در حفظ شأن اعضا و جامعه انیمیشن کشور شاهد اتفاقات مناسب باشیم.

اسامی امضا کنندگان:
اکبر عالمی، ابوالفضل رازانی، احمد عربانی، سعید توکلیان، ناصر گلمحمدی، محمدعلی صفورا، بهرام عظیمی، رسول بابارضا، اسماعیل شرعی، علی نوری اسکویی، ناهید صمدی امین، حمید کریمیان فخار، شهرام حاج میرصادقی، روانبخش صادقی و جمعی از فعالان انیمیشن ایران

“دانلود این فایل به صورت pdf”

بیانیه_جمعی_از_فعالان_و_دلسوزان

نویسنده مطلب: admin

یک دیدگاه در “بیانیه ایران آسیفا

 • Maryam KASHKOLINIA

  (ژانویه 21, 2018 - 2:54 ب.ظ)

  «بازگشت به اصل آسیفا»

  یک فعال حوزه‌ی انیمیشین به شرایط «آسیفا» اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد:«بعد از بازگشت اساس­نامه آسیفا به اساس­نامه اصلی و با انتخاب هیات مدیره­ای دلسوز و فعال، این انجمن بتواند همدلی و دوستی بین اعضا را احیا کرده و برای اعتلای انیمیشن ایران موثر باشد.»

  مریم کشکولی‌نیا در این نوشتار تحت عنوان «بازگشت به اصل آسیفا» که در اختیار ایسنا گذاشت،نوشت:«همانطور که می‌­دانید یکی از هدف­‌های انجمن آسیفا علاوه بر تلاش برای اعتلای انیمیشن، ایجاد تفاهم و همدلی و ارتباط فرهنگی بین اعضا و اعتلای شئون فعالان حوزه انیمیشن است، ولی متاسفانه چندی‌ست که به علت عدم برگزاری مجمع آسیفا در موعد مقرر برای انتخاب هیات مدیره جدید و عدم پاسخگویی درست و درخور از طرف هیات مدیره کنونی که در عین ناباوری حدود 6 سال است که براین مسند تکیه زده‌­اند، جامعه انیمیشن دچار دو دستگی شد و با مشکلاتی که در انتخابات صنف انیمیشن پیش آمد و متاسفانه آسیفا و خانه سینما نیز درایجاد آن بی تاثیر نبودند دامنه این دودستگی و اختلافات بالا گرفت و باعث دلخوری و ناامیدی از تغییر شرایط در میان فعالان این حوزه شد و به کمرنگ شدن همدلی و دوستی­‌هایی که درطی این سال­ها به وجود آمده بود، انجامید.

  همه می‌­دانیم که جامعه کوچک انیمیشن برای ادامه حیات و اعتلای خود به شدت به اتحاد و یکپارچگی نیاز دارد و نباید نیرو و انرژی خود را در کشمکش­‌های داخلی هدر دهد. در این چند سال اخیر که به خاطر مشکلات اقتصادی و کمبود بودجه و یا شاید بتوان گفت توزیع ناعادلانه بودجه‌­ی تخصیص یافته برای تولید انیمیشن، تعداد زیادی از شرکت­‌های فعال در این حوزه، تعطیل و بسیاری از دوستان‌مان بیکار شده‌­اند، تنها در سایه‌­ی یکپارچگی و حمایت از یکدیگر و به پشت‌­گرمی آسیفایی پویا و صنفی مقتدر، می­‌توانیم به ادامه حیات و شکوفایی انیمیشن ایران که سرشار از استعداد است امیدوار باشیم.

  در سال­های اخیر به علت عدم وجود تشکیلات صنفی، انجمن آسیفای ایران مجبور ­شد تغییراتی در اساس­نامه خود ایجاد کرده و بندهایی به آن اضافه کند که بتواند مقداری از مطالبات صنفی اعضا را تحت پوشش بگیرد و به این ترتیب از ماهیت اصلی خود که ماهیتی فرهنگی و غیرانتفاعی‌­ست دور شده ­و دیگر نه یک انجمن فرهنگی پویاست و نه یک تشکیلات صنفی مقتدر.

  اکنون پس از به ثبت رسیدن صنف انیمیشن و آغا ز­به کار آن، ما جمعی از فعالان این حوزه، خواهان بازگشت اساس­نامه آسیفا به اساس­نامه اصلی خود و حذف بندهایی که رویکردی صنفی دارند، می­‌باشیم و همچنین خواستار حذف بندهایی که برخلاف اساس­نامه آسیفای بین‌­الملل اضافه شده‌­اند همچون تفاوت قائل شدن بین اعضا تحت عنوان پیوسته و وابسته و تعیین 5 سال سابقه­ عضویت برای احراز حق کاندیدا شدن که عملا بسیاری از فعالین و افراد تاثیرگذار را حذف می­‌کند، هستیم.

  توضیح اینکه تغییرات اساس­نامه باید قبل از برگزاری انتخابات آسیفا انجام گیرد که بتوان براساس اساس­نامه جدید، انتخاباتی با حضور اساتید و چهره­‌های فرهنگی و موثر در این حوزه داشته باشیم.

  در آخر امیدوارم بعد از بازگشت اساس­نامه آسیفا به اساس­نامه اصلی و با انتخاب هیات مدیره­‌ای دلسوز و فعال، این انجمن بتواند همدلی و دوستی بین اعضا را احیا کرده و برای اعتلای انیمیشن ایران موثر باشد.»

  مریم کشکولی‌نیا ساخت انیمیشن‌های چون «به یاد»، «تونل»، «در خانه ما»، «وقتی که بچه بودم» و «مال من است!» و… را در کارنامه‌ی هنری‌اش دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *